Celem zajęć jest podnoszenie ogólnej sprawności oraz rozwijanie zdolności motorycznych i koordynacji ruchowej. Sala ta wyposażona jest w niezbędny sprzęt do podnoszenia sprawności i kondycji fizycznej. Pod okiem fizjoterapeutki prowadzona jest rehabilitacja dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego z uczestników. Ćwiczenia odbywają się w formie zajęć grupowych oraz gimnastyka indywidualna. Zadaniem rehabilitacji jest usprawnianie naszych podopiecznych i przygotowanie ich do pracy w pozostałych pracowniach. Zajęcia w tej pracowni obejmują ćwiczenia ogólno-usprawniające oraz indywidualne ćwiczenia. W ramach wykonywanych ćwiczeń uczestnicy mają do dyspozycji materace, rower stacjonarny orbitrek, rotor do ćwiczeń kończyn górnych i kończyn dolnych, atlas i inny drobny sprzęt rehabilitacyjny np. piłki itp.
Pracownia rekreacyjna
Program zajęć kulturalno-oświatowych jest dostosowany do możliwości, oczekiwań a także do indywidualnych zainteresowań uczestników. Organizowane zajęcia pozwalają na wykorzystanie tkwiącego w każdym z uczestników potencjału rozwojowego, wiedzy i umiejętności. Poza stałym dostępem do prasy, internetu, telewizji i radia podopieczni naszego Domu mają zagwarantowana możliwość uczestnictwa w różnych uroczystościach i spotkaniach kulturalno-oświatowych organizowanych na terenie miasta.
Pracownia rękodzieła artystycznego
Pracownia rękodzieła artystycznego umożliwia zapoznanie z różnymi technikami plastycznymi, rozwija umiejętności dekoracyjne i wrażliwość estetyczną, uczy wykorzystywania narzędzi pracy artystycznej. Poprzez pracę odkrywają potencjał twórczy. Uczą się organizować czas, praca wymaga większego skupienia, dokładności i sumienności w wykonywanych czynnościach. Doskonali się sprawność manualna, koordynacja wzrokowa, zdobywają większą samodzielność w życiu codziennym.
Pracownia gospodarstwa domowego
W Pracowni Gospodarstwa Domowego uczestnik ma możliwość: nauki przygotowania prostych posiłków; poznania i obsługiwania sprzętu gospodarstwa domowego, poznania różnych artykułów spożywczych nauki prania i prasowania; wyrabiania samodzielności i doskonalenia czynności samoobsługowych; nauki i doskonalenia umiejętności nakrywania i dekorowania stołu; wdrażania prawidłowego zachowania się podczas spożywania posiłków; wyrabiania nawyków higienicznych i estetycznych podczas wykonywania czynności kulinarnych; nauki planowania i dokonywania zakupów oraz dbania o higienę i porządek otoczenia z użyciem środków chemicznych.
Treningi psychoedukacyjne
Treningi w głównej mierze polegają na realizacji indywidualnego planu uczestnika, ale również na kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności interpersonalnych, nabyciu umiejętności swobodnego wyrażania własnego „ja” oraz umiejętności rozwiązywania codziennych problemów, uczeniu się asertywności i radzenia sobie ze stresem. Mają również na celu zbudowanie poczucia własnej wartości i wykształcenie pozytywnego obrazu własnej osoby. Prowadzone jest również poradnictwo psychologiczne, z którego może skorzystać indywidualnie każdy uczestnik naszego Domu.
Jazda konna
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Krynicy-Zdroju poza różnego rodzaju treningami mają możliwość jazdy konnej przy pobliskiej stadninie koni znajdującej się niedaleko ośrodka. Jazda konna wpływa pozytywnie między innymi na korygowanie postawy ciała, równowagę czy koordynację. Poprzez kontakt z końmi uczestnik doznaje również wielu wrażeń sensorycznych, wpływa to dobrze na ich motywację czy samoocenę oraz poprawia umiejętności interpersonalne.
Dogoterapia
Dogoterapia, inaczej interwencja z udziałem zwierząt, w tym przypadku psa, zorientowana jest na realizację celów terapeutycznych oraz wspomaganie procesu rehabilitacji. Pies, z którym pracuje terapeutka, to bardzo pogodne zwierzę, co niezwykle pozytywnie wpływa na samopoczucie uczestników domu i zachęca ich do aktywności. Podczas ćwiczeń podopieczni na przykład karmią i czeszą psa, wyprowadzają na spacer, przechodzą nad nim czy wydają komendy i polecenia. Gdy pies wykona ich polecenie, nabierają pewności siebie i są zachęceni do dalszej pracy. Zajęcia z dogoterapii pomagają stymulować zmysły: słuchu, wzroku, dotyku, ćwiczyć koncentrację, wyzwalać spontaniczną aktywność, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność, porozumiewać się z otoczeniem czy wzbogacać zasób słów.